17.04.18

Ege pazarlarının emekçi kadınlarına “İyi Pazarlar”

1966 yılında Batıçim ile temelleri atılan ve bugün sadece Ege Bölgesi’nin değil, Türkiye’nin en önemli sanayi gruplarından biri konumunda bulunan Batı Anadolu Grubu “İyi Pazarlar” projesiyle bu yıl Ege pazarlarının emekçi kadınlarıyla buluştu.


Grubun 50. kuruluş yıldönümü dolayısıyla iki yıl önce hayata geçirdiği “İyi Pazarlar” projesi sağlıklı beslenmenin günümüz şartlarında öneminin daha da arttığı fakat bir o kadar da zorlaştığı bir dönemde, kamuoyunu bu konuda bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Pazara alışverişe gelen halka doğru beslenmenin, yeterli miktarda taze sebze ve meyve tüketmenin, taze ve mevsimine uygun ürünleri tercih etmenin önemini aktaran İyi Pazarlar ekibi projenin üçüncü yılında da Nisan ve Mayıs ayları boyunca Tire’den Seferihisar’a, Bornova’dan Söke’ye yine Ege pazarlarını gezdi. Proje ekibi pazarlarda yalnızca bilgilendirme yapmakla kalmadı, bu seneki “Ege Pazarlarının Kadın Üreticileri” ana teması doğrultusunda kadın üreticilerin seslerine de kulak verdi.  


Batı Anadolu Grubu’nun İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, “İyi Pazarlar” projesi ile bu yıl itibariyle yaklaşık 50 bin kişiye ulaştıklarını belirtirken bu yıl kadın üreticilerle tanışma ve dayanışma fırsatı elde etmekten de ayrıca mutluluk duyduklarını ifade etti.


“Bu yıl projenin odak noktasını kadın üreticiler ve onların emeğinin nasıl değerlendirildiği konusu oluşturdu.  Geleneksel halk pazarlarındaki kadın üreticilerin sorunlarını ve beklentilerini öğrenmek, onlara ne kadar değerli olduklarını ifade etmek, bir kez daha şükranlarımızı sunmak istedik. Bu buluşmalarda, geleneksel pazar üreticisi kadınların ailelerini desteklerken ekonomik hayata aktif biçimde katılmaktan ne denli mutlu da olduklarını gördük. Tarladan sofraya, tüm süreçlerde onların ayak izleri var.  Yalnızca ailemizin, soframızın değil, mikroekonomimizin de sessiz kahramanları onlar…” 


Kadının istihdama katılmasının ekonomik güçlenmenin vazgeçilmez unsuru olduğunu belirten Ünal, küresel rekabet ortamında kadın potansiyelini en iyi şekilde değerlendiren ekonomilerin rekabette bir adım öne geçeceklerinin altını çizdi. 


Batı Anadolu Grubu, hizmet verdikleri bölge halkıyla doğrudan temas ederek yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının gelişmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Diğer Haberler
Tüm Haberler