Yönetim Kurulu Başkanı’nın Mesajı

Sabit AYDIN

Yönetim Kurulu Başkanı

Batı Anadolu Grubu olarak, çevresel ve toplumsal sorumluluklarımızı yerine getirmek ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için önemli bir rol üstleniyoruz.Paydaşlarımızın memnuniyeti ve bölgemizde sürdürülebilir kalkınmaya değer katma azmiyle, yenilikçilik ve sürdürülebilirlikle öne çıkan, lider bir sanayi topluluğu olmayı arzu ediyoruz.

Covid-19 Pandemisi ile oluşan küresel sağlık krizi 2020 ve 2021 yıllarında sosyoekonomik dalgalanmaların en önemli nedeni oldu. Etkisini sürdürürken, kaynak eşitsizliklerinin tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilmesine neden oldu ve sürdürülebilirliğin önemini tüm dünyaya bir kez daha gösterdi.

2022 yılı, küresel çatışmalar ve enerji krizinin damga vurduğu zor bir yıl olarak tarihe geçti. Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra enerji fiyatlarındaki artışlar ve arz sıkıntısı nedeniyle tedarik zincirinde bozulmalar meydana geldi. Enerji piyasalarını sarsan ve enerji fiyatlarında tarihi rekorlar kırılmasına neden olan enerji krizi, belirsizlikleri artırdı. Bu durum enerji arzının güvenli, ekonomik ve sürdürülebilir şekilde sağlanmasının önemini daha kritik bir seviyeye taşıdı. Ayrıca 2022, küresel ısınma ve değişen hava koşulları nedeniyle dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde aşırı hava olaylarına, şiddetli yağışlara, sel felaketlerine ve orman yangınlarına büyük bir üzüntüyle tanıklık ettiğimiz bir yıl oldu.

2023 yılında, ülkemizi derinden sarsan ve hepimizi büyük üzüntüye boğan, çok geniş alanda etkili olan 6 Şubat depremlerini yaşadık. Depremin yaşandığı ilk günden itibaren tüm imkânlarımızı seferber ederek kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde deprem bölgesine destek verdik. En büyük temennimizin yaralarımızı hızlıca sarabilmek olduğu bu dönemde, sürdürülebilirliğin önemini bir kez daha fark ettik.

Paris İklim Anlaşması, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve ülkemizin bu alandaki politika ve taahhütleri doğrultusunda, grubumuzun Sürdürülebilirlik Stratejisi çerçevesinde sıfır emisyon hedefi için çalışıyoruz. Bir sanayii topluluğu olarak yarım asırdan fazlasına eşlik ettiğimiz Cumhuriyetimizin, 100. yılında da faaliyette bulunduğumuz alanlarda güçlü varlığımızı korumak ve sürdürülebilirlik ilkeleri ile faaliyetlerimizi devam ettirmek, önceliğimiz olacaktır.

Batı Anadolu Grubu olarak sürdürülebilir kalkınmaya yönelik hedeflere katkı sağlamaya, azim ve cesaret ile devam edeceğiz. Ancak; hep birlikte işimizi gelecek nesiller için daha iyi bir yer haline getirebiliriz. Sürdürülebilirlik yolculuğunda, başta Batı Anadolu Grubu çalışanları olmak üzere tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.