Çevre Faaliyetlerimiz

5. Yeşil Nokta Çevre Ödülleri

Batı Anadolu Grubu olarak sanayinin olmazsa olmazı “sürekli iyileştirme ve devamlı gelişme” ilkelerimiz doğrultusunda çevre ve enerji verimliliği yatırımlarımızı arttırarak sürdürmekteyiz. Türkiye Hazır Beton Birliği’nin üyesi olan firmaların çevreye uyumlu üretim yapmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirdiği ödül töreninde, Gaziemir Hazır Beton Tesisimiz ve Urla Hazır Beton Tesisimiz ödüle hak kazandı. Bağımsız denetçiler tarafından denetlenen tesislerimiz aynı zamanda Avrupa Hazır Beton Birliği ERMCO tarafından da Türkiye’yi temsilen ödüle layık görüldü.

5. Yeşil Nokta Çevre Ödülleri
Belkahve Bölgesi Rehabilitasyon Çalışmaları

Batı Anadolu Grubu olarak 2007 yılından bu yana Belkahve’de hayata geçirdiğimiz rehabilitasyon çalışmaları ile yaklaşık 40 hektarlık (400 bin m2) alanda 50 bin fidan doğaya kazandırıldı. Çimento üretiminde kullandığımız kalker ocaklarının faaliyetine son verdikten hemen sonra doğaya yeniden kazandırma çalışmaları ile bölgede ekolojik dengenin kurulmasına destek oluyoruz. Sahanın mevcut topografyasını doğal topografyaya uyumlu hale getirerek arazinin tarımsal ve ormansal kullanıma yeniden açılmasını sağlıyoruz.

Belkahve Bölgesi Rehabilitasyon Çalışmaları
Atık Isıdan Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi

Üretim prosesinden çıkan ısıyı kullanarak tükettiğimiz elektriğin bir kısmını kendimiz üretebilmek için Batıçim ve Batısöke çimento fabrikalarımızda “Atık Isıdan Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi” projelerimizi tamamladık. Gerçekleştirdiğimiz enerji verimliliği projesi kapsamında iki fabrikalarımızdan elde edilen elektrik enerjisi ile elektrik ihtiyacımızın % 30’ unu karşılıyoruz. Böylece toplamda 37.000 ton karbon emisyonunu önleyerek yılda 59.000 ağacın sağladığı oksijen miktarı kadar çevreye katkı sağlıyoruz.

Atık Isıdan Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi
Kapalı Klinker Stokholü

Batıçim ve Batısöke’de üretilen klinkerin stoklanması sırasında çıkan tozun engellenmesi ve homojenizasyonun sağlanması amacıyla toplamda 450.000 ton stok kapasiteli kapalı klinker stokholü yatırımı gerçekleştirdik. Batı Anadolu Grubu olarak çevre ve enerji verimliliği projelerine bugüne kadar toplam da yapmış olduğumuz yatırımlar ile ortalama yıllık 500.000 ton karbon emisyonunu önleyerek çevreye katkı sağlıyoruz.

Kapalı Klinker Stokholü
Torbalı Filtre Dönüşümü

Torba filitre teknolojisinin gelişmesi ile birlikte fabrikalarımızda "Torbalı Filtre" dönüşümünü gerçekleştirdik. Böylece Batıçim ve Batısöke çimento fabrikalarımızdaki toz konsantrasyonun azaltılmasında önemli gelişme katettik. Yasal limit değerinin çok altında ve en son teknoloji ile çalışan bu modernizasyon sayesinde 1 metreküpteki partikül miktarını yasal zorunluluk olan 120mg yerine 10mg değerinin de altına indirmeyi başardık.

Torbalı Filtre Dönüşümü
Dik Hammadde Değirmeni

Enerji verimliliği projemiz olan dik hammadde değirmeni ile farin üretiminde kullanılan elektrik enerjisinde %19’ a varan tasarruf elde ettik. Batıçim’deki mevcut iki hammadde değirmeni yerine bir adet dik değirmen yapmak suretiyle ton başına 24 kWh olan enerji sarfiyatı ton başına 20 kWh’e düşürdük. Bu sayede yıllık elektrik enerjisi kullanımımızda 8.162.000 kWh’lik bir azalma ve teknolojinin yeniliği nedeniyle daha tozsuz ve temiz bir üretim ortamı sağladık.

Dik Hammadde Değirmeni